La Jolla.

Oddalajac sie na polnosc od centrum San Diego za pagorkami dotrzec mozna do jednej z dzielnicy nazwanej La Jolla. Znana głównie jako elegancki kurort oraz siedzibe uniwersytetu, instytutów naukowych i centrum finansowego.

 Nazwa La Jolla pochodzi od hiszpańskiego słowa "la joya" - perła.


La Jolla leży nad Pacyfikiem, od południa graniczy z dzielnicą Pacific Beach, od północy z luksusową miejscowością Del Mar, a jej wschodnią granicę wyznacza rejon University of California, San Diego.


Populacja La Jolla liczy ok. 42 tys. mieszkańców, mediana dochódu na gospodarstwo domowe wynosi tu 80,901 tys. dol. rocznie, 67 proc. mieszkańców skończyło studia wyższe.

Mieszkańcy La Jolla posługują się odrębnym od reszty San Diego kodem pocztowym 92037. Według amerykańskiego magazynu "Forbes" przeciętna cena domu z tym kodem to 1,634,234 dol., co plasuje okolicę na liście stu najdroższych miejsc w USA.

La Jolla znana jest przede wszystkim ze skalistych wybrzeży i plaż (najbardziej znane to Children's Pool Beach położona przy historycznym centrum La Jolla, Black's Beach - plaża nudystów i uważana za dobre miejsce do surfingu Windansea Beach) oraz rezerwatów przyrody: podwodnego La Jolla Underwater Park i Torrey Pines Reserve.  

Charakter kurortu La Jolla zyskała też dzięki charakterystycznej malowniczej zabudowie z końca XIX wieku. W historycznym centrum La Jolla znajduje się wiele sklepów, kawiarnii i restauracji. 
W 1941 roku powstała tam też filia Museum of Contemporary Art San Diego- w budynku położonym na wybrzeżu, wcześniej służącym za rezydencję fundatorce Ellen Browning Scripps. 
W 2008 roku w La Jolla odbywały się zawody golfowe US Open.

La Jolla była domem dla wielu znanych osób, w tym wybitnych naukowców, biznesmenów, artystów, pisarzy i artystów wykonawców.

La Jolla Cove
Jest to bardzo mała plaża w odległości spaceru od Children's Pool Beach. 
Scripps Park, trawiasty teren powszechnie stosowanych na pikniki, położony jest na urwiskach nad plaża.


Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 Incessant Journey , Blogger